غذایی

نوشیدنی کاپوچینو

نوشیدنی کاپوچینو چیست ؟ کاپوچینو در واقع یکی از اصلی‌ترین و محبوب‌ترین نوشیدنی‌های قهوه در منو کافی شاپ‌های سرتاسر دنیاست. مشخصه کاپوچینو کلاسیک همان فوم شیر بالای سرش است که مثل یک کلاه است. با این حال آنقدرها که به نظر می‌رسد هم ساده نیست. این نوشیدنی که عموما با برخی نوشیدنی‌های دیگر قهوه اشتباه گرفته می‌شود به مرور زمان تغییرات زیادی داشته است. در این مقاله در مجله قهوه ست به شما می‌گوییم که نوشیدنی کاپوچینو چیست، فرق کاپوچینو با لاته و تفاوت کاپوچینو ایتالیایی با آمریکایی در چیست، کاپوچینو چه تعریف مشخصی دارد، جنبش لاته چه تاثیری برای نوشیدنی کاپوچینو گذاشت و کاپوچینو در طول زمان چگونه به یک نوشیدنی محبوب تبدیل شده است.

unnamed-1

نوشیدنی کاپوچینو چیست؟

nespresso-recipes-CAPPUCCINO-BANANA-SESAME-SEEDS-768x575

نوشیدنی کاپوچینو چیست ؟ کاپوچینو در واقع یک نوشیدنی قهوه بر پایه اسپرسو و شیر است. تصور غلط این است که کاپوچینو کلاسیک از قانون سه پیروی می‌کند یعنی: 1/3 اسپرسو، 1/3 شیر داغ شده و 1/3 فوم شیر. این افسانه در کتاب جیمز هافمن به نام «جهان قهوه» آمده است، در بخشی از کتاب که می‌گوید این تعریف در مورد کاپوچینو در دهه 50 میلادی و مدت‌ها بعد از تولد کاپوچینو پدید آمده است. به گفته هافمن نام اصلی این نوشیدنی «کاپوزینر» بوده و در دهه 1800 میلادی در شهر وین نخستین بار متولد شده است.

این نوشیدنی کم حجم در ابتدا شامل قهوه دمی مخلوط شده با شیر یا خامه بود که به نحوی که رنگ نوشیدنی، لباس راهبان کاتولیک کاپوچین را به یاد می‌آورد و از آنجا نام کاپوچینو به آن تعلق گرفت.

اما تعریف امروزه از نوشیدنی کاپوچینو متفاوت با گذشته است. در حوزه تخصصی قهوه، هم انجمن تخصصی قهوه SCA و هم مسابقات جهانی باریستا WBC کاپوچینو نوعی نوشیدنی قهوه است که شامل میانگین 5 الی 6 اونس قهوه و شیر است و باید تعادل میان شیر، غلظت قهوه اسپرسو و شیرینی نوشیدنی کاپوچینو برقرار باشد.

یک فنجان کاپوچینو متشکل از یک شات قهوه اسپرسو، شیر غلیظ و هم زده و دارای بافت و فوم شیر با حداقل یک سانتی‌متر عمق تشکیل شده است (این عمق به صورت عمودی اندازه‌گیری می‌شود).

این تعریف نه فقط با گذشت قرن‌ها از زمان ایجاد آن بلکه حتی در سال‌های اخیر هم دستخوش تغییر شده است. آگنیسکا، یک باریستا اهل لهستان در این باره می‌گوید: «کاپوچینویی که از سال 2008 به یاد می‌آورم کاملاً متفاوت از چیزی است که در حال حاضر از نظر اندازه و طعم به عنوان کاپوچینو در کافی‌شاپ‌ها سرو می‌شود، فکر می‌کنم بزرگ‌ترین تغییر در اندازه نوشیدنی رخ داده است».

how-to-make-cappuccino-min-768x615
بازگشت بە لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.