غذایی

قهوه اسپرسو

قهوه اسپرسو

اسپرسو

اسپرسو یکی از غلیظ ترین قهوه های اصیل ایتالیایی است که دو یا سه برابر قهوه های دیگر غلظت دارد و در ساخت نوشیدنی هایی مثل کاپوچینو، موکا، لاته، ماکیاتو و امریکانو به کار می رود.

بهتر است بدانیم اسپرسو نام قهوه نیست درواقع اسپرسو روشی برای درست کردن قهوه است که در این روش در کمتر از 20 ثانیه با عبور آب نزدیک به نقطه ی جوش و تحت فشار از قهوه ی آسیاب شده اسپرسو به دست می آید که برای تهیه ی آن میتوانید از دستگاه اسپرسو ساز یا قوری موکاپت استفاده کنید.

قهوه اسپرسو

خواص نوشیدنی اسپرسو:

استفاده از کافئین باعث سرحال امدن ما میشود و به طوری انرژی زا هست. اما از انجایی که غلظت اسپرسو از کافی های دیگر بیشتر است، اگر میخواهید که حسابی سرحال بیایید نوشیدن اسپرسو به شما پیشنهاد میشود.

در کل میتوان گفت فواید اسپرسو از دیگر نوشیدنی های کافئین دار بیشتر است، که در این مطلب ما به 5 مورد از این فواید پرداخته ایم . مثلا اگر میخواهید حافظه قوی ای داشته باشید یا وزن کم کنید اسپرسو انتخاب مناسبی برای شما خواهد بود.

در ادامه ی مطلب میتوانید  در مورد اینکه اسپرسو چیست  و دیگر خواص اسپرسو را مطالعه کنید.

دلایل نوشیدن اسپرسو / فواید اسپرسو

اسپرسو باعث قوی شدن حافظه ی طولانی مدت شما میشود.به طوری که محققین دانشگاه کالیفرنیا دریافتند که اگر در روز دو شات اسپرسو بنوشید باعث قوی شدن حافظه به خصوص حافظه ی بلند مدت میشود.

اسپرسو باعث  بالا رفتن سطح تمرکز و توجه شما میشود. اگر شما روز خود را با نوشیدن یک شات اسپرسو شروع کنید، کافئین موجود در آن باعث کاهش نشنه های خستگی میشود و در راستای این جریان همزمان کافئین باعث بالا رفتن تمرکز و سطح هوشیاری میشود. که این جریان یک تعامل عصبی شیمیایی است.، که میتوان گفت ها دلیل همه ی اینها وجود دوز بلایی از دوپامین در قهوه است که در قسمتی از مغز که با سطح هشیاری در ارتباط است نیز به طور خاص وجود دارد. و نکته ای که شما باید رعایت کنید این است که هرگز در مصرف کافئین زیاده روی نکنید چون مصرف بیش از اندازه ی ان باعث عصبی شدن شما و در نتیجه از دست دادن تمرکز میشود چرا که بالارفتن سطح تمرکز برگرفته از اثر کوتاه مدت کافئین است.

اسپرسو به شما در کم کردن وزنتان کمک میکند؛ اسپرسو به دلیل کم کالری بودن باعث مجزا بودن از دیگر نوشیدنی های کافئین دار میشود. به طوری که اگر شما اسپرسوی بدون کرم یا شکر داشته باشید، تنها 3 کالری در هر اونس از هر شات اسپرسو وجود دارد. به همین دلیل این نوشیدنی به ورزشکاران نیز توصیه میشود چون به دلیل همین کم کالری بودن باعث افزایش نتیجه ورزش شما میشود و همچنین طبق تحقیقات به دست آمده در مجله پزشکی و علم ورزش، کافئین باعث کاهش سختی در اثر تمرینات سخت و شدید ورزشی میشود و این اتفاق باعث میشود ورزش کردن آسان به نظر برسد به همین دلیل نوشیدن یک الی دو فنجان قهوه یک ساعت قبل از یک ورزش نیم ساعته باعث کاهش دردهای ماهیچه ای میشود زیرا درک ناشی از درد های عضله ای بعد از ورزش با مصرف کافئین کاهش میابد. و این جریان باعث میشود که شما سراغ ورزش های سنگین تر رفته و به مرور زمان وزن شما کاهش یابد.

قهوه اسپرسو

اسپرسو باعث کاهش خطر سکته ی مغزی میشود.طبق تحقیقات به دست امده از طرف محقق سوئدی سوزانا لارسن، وجود آنتی اکسیدان در کافئین باعث کاهش خطر سکته ی مغزی و همچنین گرفتگی های عروقی (تا 25 درصد) میشود. به همین دلیل نوشیدن حداقل یک فنجان قهوه ی اسپرسو در روز به شما پیشنهاد میشود.

اسپرسو باعث کاهش خطر ابتلا به دیابت میشود. طبق مطالعات و بررسی های 4ساله انجام شده بر روی گروهی از زنان و مردان در مدرسه پژوهشی هاروارد، مصرف مناسب کافئین باعث کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع دوم میشود و کسانی که به طور مرتب روزانه بیشتر از یک فنجان اسپرسو مصرف میکنند تا 11 درصد کمتر از بقیه به دیابت نوع دوم مبتلا میشوند.

بازگشت بە لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.